26 kwietnia 2022 r. Studenci Opalenickiego UTW wyjechali do Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie na zaproszenie prof. dr hab. Elizy Grzelak.

 

 

W auli uczelni wysłuchaliśmy wykładu Pani Profesor pt.: „Współczesna narracja wojenna”, którego tematem była wojna w Ukrainie. Narratorka przedstawiła skomplikowaną, dramatyczną sytuację młodzieży, studentów z Ukrainy i z Rosji uczących się w gnieźnieńskiej uczelni oraz studentów i absolwentów Instytutu wyjeżdżających na wojnę.

W innej części wykładu  prof. Eliza Grzelak wyjaśniała, że używanie przez Rosjan terminu „specjalna operacja wojskowa” jest kłamstwem, bo nastąpiło wszczęcie i prowadzenie wojny napastniczej, znęcanie się nad ludnością cywilną i jeńcami, ludobójstwo i zbrodnia przeciw ludzkości. Pani Profesor podkreśliła, że „wojna  czyni ofiary na całym Świecie”.

Wykład okazał się bardzo emocjonalny i poruszający nasze serca.

Również wielu wrażeń dostarczyło studentom UTW zwiedzanie Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Po ekspozycji muzeum oprowadziła nas przewodniczka i zapoznała z pokaźnymi zbiorami złotnictwa kościelnego od X do XIX wieku, portretów trumiennych, malarstwa, rzeźby drewnianej i zabytkowych szat liturgicznych. Obok krakowskiego i jasnogórskiego jest to najbogatszy polski skarbiec kościelny.

Pobyt w Gnieźnie zakończony został spacerem po ulicach miasta, bogatych w kawiarnie i restauracje.

Elżbieta Adamczewska