14 stycznia 2023r. grupa studentów UTW z Opalenicy uczestniczyła w 79 spotkaniu Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej w Poznaniu. Tym razem Adam Ferency wybrał i czytał poezję Jerzego Ficowskiego, a na wibrafonie grała Małgorzata Marciniak.

 

 

Adam Ferency to jeden z charakterystycznych aktorów polskiej sceny i filmu. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST w Warszawie. Występował w przedstawieniach reżyserowanych m. in. przez G. Holoubka, T. Łomnickiego, R. Polańskiego ,A. Holland. Znamy Go również z filmów: „Człowiek z żelaza”, „Pornografia”, „Przesłuchanie” i .t.d. Na koncie ma udział w licznych serialach: „Zmiennikach”, „Złotopolskich”, „Ekstradycji 3”, „Niani”.

Jerzy Ficowski to poeta, pisarz, publicysta i tłumacz. Autor wspaniałych książek naukowych poświęconych tematyce romskiej np. „Cyganie polscy” i „Cyganie na polskich drogach”. Fascynował się również twórczością Brunona Schulza. Za udział w Powstaniu Warszawskim został odznaczony Krzyżem Walecznych. Był pisarzem niezwykłej wrażliwości na słowo, chciał je wydobywać, poznawać i utrwalać.

Z prawdziwą przyjemnością słuchało się wierszy Jerzego Ficowskiego w wykonaniu Adama Ferency. Natomiast gra na wibrafonie oczarowała nas do reszty.

Po spotkaniu w czasie wolnym cała grupa upajała się wspaniałą kawą i słodkim deserem.

D. K.