Anna Seniuk czyta wiersze ks. Jana Twardowskiego

650 0

26 listopada 2010 r. w auli opalenickiego gimnazjum odbyło się spotkanie z wybitną polską aktorką teatralną i filmową Anną Seniuk, zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Opalenica oraz Gimnazjum im. Gen. K. Sosnkowskiego w Opalenicy. Wbrew pozorom, spotkanie okazało się doskonałym prezentem nie tylko dla miłośników polskiego kina, ale też poezji. Poezji szczególnej, bo prostej, dającej nadzieję, pełnej poczucia humoru i naturalnej wiary w człowieka, napisanej przez niezwykłego poetę, ks. Jana Twardowskiego.

Każdy, kto był na tym spotkaniu, zrozumiał do razu, dlaczego właśnie ta aktorka podjęła się prezentacji owej poezji. Anna Seniuk okazała się osobą bardzo ciepłą i dowcipną. Sama zaś stwierdziła na wstępie, że osób bez poczucia humoru nie da się traktować poważnie. Podobnie wybrzmiała interpretacja wierszy autora słynnej kwestii: „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.

Lecz nim Pani Ania przeszła do owych wierszy, zaserwowała kilka doskonałych anegdot z własnego życia, a także zdradziła kilka tajemnic związanych z jej karierą aktorską. Opowiedziała o swych ulubionych filmach w karierze, o tym, jak reżyser „Konopielki” specjalnie dla niej napisał dodatkowe sceny, a także jak podarowała Janowi Pawłowi II książeczkę z listami dzieci do Pana Boga.

Następnie przyszedł czas na poezję. Aktorka nie tylko dokonała wyboru najpiękniejszych i najbardziej przejmujących wierszy z dorobku ks. Twardowskiego, ale zaprezentowała sporo aktorskiego doświadczenia podczas recytacji tych utworów. W sekundzie potrafiła zmienić nastrój z pogodnego na refleksyjny, z dowcipnego na poważny, a owe zmiany momentalnie udzielały się słuchaczom.

Dodatkowo można było zauważyć szczególną cechę owej poezji. Choć wyszła spod ręki osoby duchownej, ściśle związanej z określoną doktryną religijną, sprawiła wrażenie bardzo uniwersalnej, noszącej treści ważne dla każdego. W tym kontekście cytat z jednego z wierszy, mówiący, „że dobrzy są mniej dobrzy, a źli trochę lepsi” wybrzmiał z wyjątkową mocą i autentycznością. Jak i całe spotkanie.

Related Post

Pokaż się!

Posted by - Luty 19, 2016 0
Pokaż się! Pod takim właśnie hasłem już 10 kwietnia organizujemy w hali OSiR przegląd artystycznych dusz z gminy Opalenica! Jeśli śpiewacie,…