Atrakcje ziemi międzyrzeckiej

416 0

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej oraz zamek w Międzyrzeczu, unikalny Dom szewca w Pszczewie oraz jedyne w Polsce działające przez cały rok kino wiejskie – wszystkie te atrakcje zwiedziła grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Opalenicy podczas wycieczki zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Opalenica. Wyjazd odbył się 17 września 2016 r.

Celem wycieczki było ukazanie młodzieży atrakcji, które można znaleźć bardzo blisko Opalenicy, choć niewiele osób o nich wie. Powiat międzyrzecki kojarzy się najczęściej z licznymi i czystymi jeziorami oraz wakacyjnym wypoczynkiem, lecz stanowi też skarbnicę wiedzy historycznej oraz miejsce, w którym, prócz Polaków, mieszkali Niemcy i Żydzi, dzięki czemu mieszały się na jego obszarze tradycje katolickie, ewangelickie i żydowskie.

Zarówno muzeum w Międzyrzeczu, jak i Dom szewca w Pszczewie posiadają wiele eksponatów stanowiących pamiątkę po tym kulturowym zróżnicowaniu. Młodzież opalenicka miała okazję ujrzeć m. in. zrekonstruowaną izbę chłopską z przełomu XIX i XX w., ciekawe przykłady sztuki ludowej (Międzyrzecz) oraz unikalny dom mieszczański z połowy XVIII w. (Pszczew), w którym znajduje się doskonale zachowana czarna kuchnia również z tego okresu, a także warsztat szewski z początków XX w. Natomiast w głównej izbie opaleniczanie mogli się przyjrzeć pamiątkom po ludności niemieckiej i żydowskiej zamieszkującej jeszcze przed drugą wojną światową tamte tereny.

W jeszcze odleglejszą przeszłość przeniósł wycieczkowiczów zamek w Międzyrzeczu, czyli twierdza obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego około 1350 r. Niemałe wrażenie wywarła na zwiedzających sala tortur, która, prócz najpopularniejszych akcesoriów do wyciągania zeznań, posiada również wyjątkowo dobrą akustykę.

Ostatnim przystankiem wycieczki było pszczewskie kino „Przystań” – jedyne w Polsce kino wiejskie działające przez cały rok. Uczniowie nie tylko obejrzeli w nim film animowany „Gdzie jest Dory”, ale też zwiedzić kabinę projekcyjną, w której, mimo operowania przez kino techniką cyfrową, zachowały się jeszcze tradycyjne projektory szpulowe. Była to doskonała okazja, by opowiedzieć młodzieży o ewolucji przemysłu filmowego oraz przedstawić na konkretnych eksponatach różnice pomiędzy obydwoma technikami projekcji filmowej.

Około godziny 18:00 dzieci wróciły do Opalenicy.

Wycieczka została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Fundacji PKO Banku Polskiego, biblioteka zaś pragnie podziękować panu Filipowi Lossy z oddziału PKO w Grodzisku Wlkp. za podjęcie się wolontariatu, stanowiącego warunek uzyskania dofinansowania.

 

 

Related Post

Andrzej Grabowski i Kulfon w Opalenicy

Posted by - Maj 16, 2014 0
Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek – Czytanie łączy pokolenia – najpełniej wybrzmiało podczas dwóch spotkań ze scenarzystą, autorem programów i piosenek…

Kartoteka Różewicza

Posted by - Październik 17, 2017 0
Za nami kolejny świetny wieczór teatralny. Tym razem grupa „Przystanek Teatr” z Suchego Lasu zaprezentowała nam klasykę nad klasykami, czyli…