Czytanie jako sztuka przetrwania!

440 0

Kultura obrazkowa już od dawna opanowała nasze życie, poczynając od programów rozrywkowych w telewizji, a na memach internetowych kończąc. Jej główne zalety to przede wszystkim brak potrzeby jakiegokolwiek przygotowania, by być jej odbiorcą, a także łatwy dostęp i natychmiastowa satysfakcja. Jej głównym minusem zaś jest to, że nie wymaga ona większego skupienia, a także – dzięki współczesnych osiągnięciom techniki – jest ona w dużej mierze kulturą, która obywa się bez trwałych więzi międzyludzkich. Zapatrzeni w ekrany tabletów i smart fonów, przestajemy potrzebować kogoś, kto by z nami współuczestniczył w odkrywaniu tych nowych dobrodziejstw komunikacyjnych i kulturowych.

Alternatywą dla tego stanu rzeczy okazuje się wspólne czytanie, o czym 16 marca 2018 r. przekonująco opowiedziała Irena Koźmińska, prezes fundacji ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom, a także żona byłego ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Jerzego Koźmińskiego. Od 2001 r. akcje społeczne, organizowane przez jej fundację, skutecznie podkreślają psychiczne, społeczne, umysłowe i moralne korzyści, płynące ze wspólnego czytania.

Podczas opalenickiego wykładu, zatytułowanego „Czytanie jako sztuka przetrwania” pani Irena przedstawiła zebranym rodzicom i nauczycielom szkolnym i przedszkolnym niewymierne wręcz korzyści płynące z codziennego czytania dziecku. A wystarczy niewiele – zaledwie 20 minut dziennie. Z drugiej strony podkreśliła, że doskonale zdaje sobie sprawę, jak trudno we współczesnym świecie odnaleźć czasami rodzicom te 20 minut. Jednak warto to uczynić, gdyż właśnie ta czynność w prosty i naturalny sposób buduje silny fundament dla poprawnych relacji między dzieckiem a rodzicami.

Irena Koźmińska kilkakrotnie podkreśliła również, że nie ma kogoś takiego, jak dziecko zbyt małe na słuchanie czytanych opowieści, zaś wspólne czytanie należy rozpocząć już w okresie niemowlęctwa, gdyż wtedy maluch naturalnie oswaja się z tembrem głosu rodziców, intuicyjnie zaczyna wychwytywać „melodię” języka ojczystego, a także uczy się koncentrowania uwagi.

Podczas spotkania nasz gość przedstawił też dwie swoje książki – „Wychowanie przez czytanie” i „Z dzieckiem przez świat wartości”. Samo spotkanie zaś zostało zorganizowane przez CKiB w Opalenicy w ramach akcji „Czytaj! Słuchaj! Opowiadaj! Z fabułą przez życie!”, dofinansowanej przez Fundację BGK w ramach programu „Na dobry początek!”. Przypominamy, że akcja „Czytaj! Słuchaj! Opowiadaj!” obejmuje też konkurs na książeczkę rodzinną, ogłoszony w lutym tego roku, natomiast w kwietniu zostaną zorganizowane warsztaty „I ty zostań opowiadaczem”, podczas których uczestnicy nauczą się technik pracy głosem, przykuwania uwagi słuchaczy, a także podstaw komunikacji interpersonalnej.

Related Post

Już w najbliższą sobotę!

Posted by - Sierpień 30, 2016 0
Już w najbliższą sobotę zapraszamy was na trawnik za Centrum Kultury, gdzie wspólnie pożegnamy niestety kończące się już wakacje!  

Narodowe Czytanie 2015: Dziękujemy!

Posted by - Wrzesień 9, 2015 0
NARODOWE CZYTANIE 2015 Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w sobotnie i wietrzne popołudnie poświęcili swój wolny czas, by wziąć udział w…

Kilka słów podziękowania…

Posted by - Grudzień 4, 2017 0
Drodzy, szanowni, wyjątkowi! Zabrzmi to pewnie banalnie, ale tak niestety jest, że to co dobre szybko się kończy… Trzeci Jarmark…

Dobrze ROCKująca Sobota 2019

Posted by - Sierpień 11, 2019 0
Za nami czwarta edycja przeglądu zespołów rockowych Dobrze ROCKująca Sobota. Od godziny 17 w opalenickim Parku Miejskim cztery młode zespoły…

Hej kolęda, kolęda!

Posted by - Styczeń 12, 2017 0
Hej kolęda, kolęda! Te słowa dźwięcznie rozbrzmiewały dziś w Centrum Kultury i Bibliotece. A wszystko za sprawą kolędników z przedszkola…