Kino, czyli sztuka manipulacji

347 0

Słynny reżyser Brian de Palma miał powiedzieć, że „kino to kłamstwo 24 razy na sekundę”. Dlaczego aż 24? Właśnie tyle klatek na sekundę potrzeba, by stworzyć iluzję ruchomego obrazu.

9 czerwca 2017 r. grupa gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Opalenicy wzięła udział w mini-warsztatach filmowych zorganizowanych przez Centrum Kultury i Bibliotekę w Opalenicy, których głównym celem było właśnie ukazanie wybranych środków, dzięki którym twórcy filmowi tak skutecznie manipulują emocjami widzów.

W naszych poszukiwaniach sięgnęliśmy do samych początków kina, czyli pierwszego pokazu filmów braci Lumiere oraz niesamowitych efektów specjalnych wymyślonych przez twórcę Geore’a Meliesa.

Gimnazjaliści dowiedzieli się, że ruchomy obraz to tylko jeden z elementów kina. Równie ważny jest montaż, co wykazaliśmy podczas eksperymentu, podczas którego pokazaliśmy, czym jest tzw. efekt Kuleszowa, czyli wzajemne racje pomiędzy zmontowanymi ze sobą kadrami.

Fragmenty filmów Charliego Chaplina i Stevena Spielberga pomogły nam natomiast zrozumieć, jak bardzo muzyka oraz wszelkie inne dźwięki w filmie wpływają na odbiór dzieła filmowego. Ostatecznie udało nam się pokazać, że montaż w filmie nie polega tylko na łączeniu obrazów, ale też ich synchronizacji z warstwą dźwiękową. I że każdy z tych elementów jest częścią świadomej strategii twórczej.

Na deser natomiast obejrzeliśmy kultowy film Petera Weira z Jimem Carreyem w roli głównej, który stanowi doskonały przykład kina nieustannie zwodzącego widza, droczącego się z nim i bardzo mocno wpływającego na emocje odbiorcy.
W przyszłym roku szkolnym z pewnością będziemy kontynuować z gimnazjalistami spotkania filmowe, by zdradzić jeszcze więcej sekretów z zakresu techniki i poetyki dzieła filmowego.

Related Post

Dwa spotkania z Łukaszem Wierzbickim

Posted by - Listopad 24, 2015 0
Jak przejechać Afrykę rowerem? Jak nauczyć niedźwiedzia służby w wojsku? W jaki sposób przyciągnąć uwagę młodego czytelnika? Jak wyszukiwać ciekawe…

Spotkanie autorskie Jacka Fedorowicza

Posted by - Kwiecień 1, 2019 0
Dziś w opalenickiej auli kulturalno-rozrywkowej gościł malarz, pisarz, satyryk, prezenter radiowy i telewizyjny komentator otaczającej rzeczywistości, a zwłaszcza sceny politycznej,…