Kino Łączy: Notatki z Aleppo w Opalenicy

622 0

Od 2012 r. systematycznie niszczone Aleppo stało się już niemal symbolem okrucieństwa i konfliktów XXI w. Natomiast trwająca od 2011 r. wojna domowa w Syrii stanowi główny powód ogromnego napływu migrantów do Europy. Od niemal 2 lat najróżniejsze media zalewają nas wieloma, często sprzecznymi, informacjami na ten temat, przez co wielu obywali czuje się – co to dużo mówić – najzwyczajniej w świecie przestraszonych zjawiskiem, które najprawdopodobniej zmieni znane nam wszystkim od 27 lat oblicze europejskiego kontynentu.

Tym bardziej cennym okazało się spotkanie z 9 grudnia tego roku, zorganizowane w CKiB w Opalenicy w ramach spotkań filmowych KINO ŁĄCZY i z udziałem wolontariuszy Polskiej Akcji Humanitarnej – Zosi Markiewicz i Bartka Kwietnia, którzy podzielili się wspomnieniami z pracy w obozach przejściowych dla uchodźców z Syrii. W ramach wolontariatu odwiedzili Dimitrovrad i Kelebiję w Serbii, Kavalę oraz Idomenię w Grecji, a także obóz w Dobovie na Słowenii.

Na początku spotkania goście przedstawili zdjęcia, ukazujące ich pracę oraz wyjątkowo trudne warunki panujące w obozach. Dodać należy, że ostatnie fotografie pochodziły z października tego roku, więc obecnie – choćby z powodu pogarszających się warunków pogodowych – sytuacja jest tam jeszcze trudniejsza.
Punktem kulminacyjnym spotkania był seans filmu „Aleppo. Notatki z ciemności” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego z 2014 r. Obraz w sposób wstrząsający wprowadza widza w przestrzeń ogarniętego wojną domową miasta. Ukazuje nie tylko przedstawicieli opozycyjnej Wolnej Armii Syrii oraz lekarzy, starających się w spartańskich warunkach zapewnić obywatelom miasta choćby minimum opieki medycznej, ale przede wszystkim ludność cywilną, dla której zwyczajne wyjście po chleb (również trudny do zdobycia) może okazać się śmiertelnie niebezpieczne.

Wojna, która opanowała Aleppo, obrała za główne cele obiekty cywilne: szkoły, świątynie, szpitale; dodatkowo konflikt pogłębiają jeszcze wewnętrzne spory między opozycjonistami. Dokument Szumowskiego i Przedlackiego ukazuje wojnę, którą trudno zrozumieć, gdyż jej forma jest bezprecedensowa i choćby z tego powodu nie da się w konflikcie syryjskim wskazać jednego winowajcy (co w gruncie rzeczy i tak by niewiele dało).

Tuż po seansie wolontariusze przedstawili krótki film ukazujący działania Polskiej akcji Humanitarnej na terenie Syrii, a na sam koniec wraz z pozostałymi uczestnikami spotkania wzięli udział w rozmowie, podczas której każdy miał okazje podzielić się przemyśleniami związanymi nie tylko z filmem, ale też z całym ogromem zdarzeń, związanych z tamtejszym konfliktem, stającym się w sposób nieunikniony istotnym problemem całego zachodniego świata.

Zebrani wyrazili podziw dla Zosi i Bartka za to, że nie tylko bezinteresownie włączają się w akcje PAH-u, ale również postanowili podzielić się z mieszkańcami naszej gminy swym doświadczeniem, obserwacjami i przemyśleniami związanymi z syryjską wojna. Ostatecznie, zebranym nasunęła się wspólna myśl: może dobrze by było, gdyby choć jeden z tego typu filmów został zaprezentowany w okresie świątecznym przez jakąkolwiek polską stację telewizyjną. Wszak okres świąt Bożego Narodzenia powinien nie tylko obfitować w prezenty, ale też przypominać o tych, którym nie jest dane usiąść razem w rodzinnym gronie do wspólnego posiłku (jakiegokolwiek, nie tylko świątecznego).

Related Post

Spotkanie z Elżbietą Krygowską-Butlewską

Posted by - Listopad 12, 2012 0
Elżbieta Krygowska-Butlewska ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Obok ilustracji książkowej zajmuje…

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Posted by - Kwiecień 1, 2016 0
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu,…

Ferie za pasem!

Posted by - Styczeń 18, 2017 0
Ferie zimowe za pasem! Brak pomysłów? Zapraszamy do Centrum Kultury i Biblioteki! Uwaga! Obowiązują zapisy! Wpadajcie osobiście lub dzwońcie pod…