Magiczna Polska wielu kultur

225 0

Jak sami o sobie mówią, Anna i Krzysztof Kobusowie są dość niecodziennymi podróżnikami, gdyż najbardziej interesuje ich to, co najbliżej. Dlatego też największą przyjemność sprawia im szukanie egzotyki w granicach naszego kraju, choć w ich dorobku wydawniczym nie brak przewodników po Holandii, Szwecji, Tunezji, czy Bali. Ich niezwykłość wynika z jeszcze jednego powodu. Wszystkie podróże, nawet te najdalsze, odbywają wspólnie ze swymi dziećmi. Nie dziwi więc, że część ich książek została wydana w serii Mali Podróżnicy w Wielkim Świecie.

Na opalenickim spotkaniu (30 stycznia 2013 r.) przedstawili zdjęcia zrobione na niemal całym obszarze Polski, ukazujące jej wielokulturowość i różnorodność religijną. A takiej Polski nie ujrzymy w telewizji. W przeciągu godziny mogliśmy poznać zwyczaje polskich Żydów, Romów, członków kościoła prawosławnego. Okazało się też, że także święta chrześcijańskie obfitują w różnorodność, i każdy region Polski od Podlasia po Śląsk może się pochwalić własną tradycją, obyczajami, charakterystycznymi strojami.

Wiele miejsca poświęcono polskiemu chasydyzmowi oraz kulturze romskiej. Czasami trudno było uwierzyć, że wszystkie te niepowtarzalne zdjecia zostały zrobione na terenie naszego kraju. Natomiast nie dziwi zainteresowanie, z jakim zebrani słuchali opowieści państwa Kobusów.

Nie zabrakło też tradycji bardziej świeckich, jak choćby śląskie Święto Piwa obchodzone przez górników. Spotkanie okazało się idealnym podsumowaniem słynnego powiedzenia, że „cudze chwalicie, swojego nie znacie”.

Related Post

Odczytaliśmy „Wesele”!

Posted by - Wrzesień 4, 2017 0
Już od 6 lat w pierwszą sobotę września w całej Polsce odbywa się Narodowe Czytanie – impreza pod honorowym patronatem…

Pokaż się!

Posted by - Luty 19, 2016 0
Pokaż się! Pod takim właśnie hasłem już 10 kwietnia organizujemy w hali OSiR przegląd artystycznych dusz z gminy Opalenica! Jeśli śpiewacie,…

Ferie za pasem!

Posted by - Styczeń 18, 2017 0
Ferie zimowe za pasem! Brak pomysłów? Zapraszamy do Centrum Kultury i Biblioteki! Uwaga! Obowiązują zapisy! Wpadajcie osobiście lub dzwońcie pod…