Magiczna Polska wielu kultur

526 0

Jak sami o sobie mówią, Anna i Krzysztof Kobusowie są dość niecodziennymi podróżnikami, gdyż najbardziej interesuje ich to, co najbliżej. Dlatego też największą przyjemność sprawia im szukanie egzotyki w granicach naszego kraju, choć w ich dorobku wydawniczym nie brak przewodników po Holandii, Szwecji, Tunezji, czy Bali. Ich niezwykłość wynika z jeszcze jednego powodu. Wszystkie podróże, nawet te najdalsze, odbywają wspólnie ze swymi dziećmi. Nie dziwi więc, że część ich książek została wydana w serii Mali Podróżnicy w Wielkim Świecie.

Na opalenickim spotkaniu (30 stycznia 2013 r.) przedstawili zdjęcia zrobione na niemal całym obszarze Polski, ukazujące jej wielokulturowość i różnorodność religijną. A takiej Polski nie ujrzymy w telewizji. W przeciągu godziny mogliśmy poznać zwyczaje polskich Żydów, Romów, członków kościoła prawosławnego. Okazało się też, że także święta chrześcijańskie obfitują w różnorodność, i każdy region Polski od Podlasia po Śląsk może się pochwalić własną tradycją, obyczajami, charakterystycznymi strojami.

Wiele miejsca poświęcono polskiemu chasydyzmowi oraz kulturze romskiej. Czasami trudno było uwierzyć, że wszystkie te niepowtarzalne zdjecia zostały zrobione na terenie naszego kraju. Natomiast nie dziwi zainteresowanie, z jakim zebrani słuchali opowieści państwa Kobusów.

Nie zabrakło też tradycji bardziej świeckich, jak choćby śląskie Święto Piwa obchodzone przez górników. Spotkanie okazało się idealnym podsumowaniem słynnego powiedzenia, że „cudze chwalicie, swojego nie znacie”.

Related Post

Poprzez pamieć trwa historia…

Posted by - Listopad 2, 2016 0
Już po raz drugi spotkaliśmy się na opalenickim cmentarzu, by w pierwszolistopadowej zadumie przedstawić życiorysy zasłużonych mieszkańców Opalenicy. W tym…

Posłuchaj Malucha!

Posted by - Maj 12, 2019 0
Dziś (12.05.2019) odbył się finał konkursu recytatorskiego dla dzieci przedszkolnych „Posłuchaj malucha!”, podczas którego wystąpili: – Mattia Bloise (wiersz „Okulary”…