Malarstwo i rock’n’roll – muzea Wielkopolski

745 0

W marcu tego roku CKiB w Opalenicy otrzymało dotację z Fundacji PKO Banku Polskiego na zorganizowanie wycieczki do dwóch wielkopolskich muzeów – galerii obrazów w Rogalinie oraz Spichlerza polskiego rocka w Jarocinie. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Opalenicy, którzy od dwóch lat biorą udział w Młodzieżowych spotkaniach filmowych organizowanych w czytelni opalenickiej biblioteki.

Celem projektu było ukazanie dwóch zupełnie różnych modeli muzeów. Rogalińska galeria, w której można obejrzeć dzieła Wyspiańskiego, Malczewskiego, Jana Matejki, stanowi przykład tradycyjnego muzeum, wypełnionego naturalnym światłem, ułatwiającym oglądanie zbiorów. W całym kompleksie panuje cisza, również sprzyjająca wnikliwemu podziwianiu dzieł. Zupełnie inaczej zaś prezentuje się Spichlerze polskiego rocka, za którego utworzenie odpowiedzialni byli między innymi twórcy multimedialnego Muzeum Powstania Warszawskiego. Znajdująca się na dwóch piętrach galeria przepełniona jest polską muzyką rockową, zaś eksponaty uszeregowane są w taki sposób, by nakreślić zwiedzającym historię polskiej muzyki rockowej, poczynając od końca lat 50. ubiegłego wieku aż do chwili obecnej. W każdym pomieszczeniu umieszczone są telebimy, na których można obejrzeć archiwalne nagrania z koncertów, natomiast w świetnie zaaranżowanej płytotece można na słuchawkach zapoznać się z najważniejszymi dokonaniami polskich muzyków – poczynając od Czesława Niemena, a na Agnieszce Chylińskiej kończąc.

Dodać warto, że zarówno zwiedzanie z przewodnikami galerii obrazów w Rogalinie, jak i Spichlerza polskiego rocka, okazało się nie tylko doskonałym sposobem na przedstawienie młodzieży najwybitniejszych dokonań polskiego malarstwa (i nie tylko polskiego) i najciekawszych twórców oraz dokonań polskiej muzyki rockowej, ale także wyjątkowo oryginalną lekcją z historii Polski.

Spichlerz zaoferował zwiedzającym również warsztaty kreatywnego myślenia, podczas których – przy pomocy pogadanki i licznych zabaw – uczniowie dowiedzieli się sporo na temat cenzury ubiegłego ustroju, wspólnie stworzyli tekst piosenki, a także odbyli dyskusję na temat szeroko rozumianej wolności.

Niemałym zaskoczeniem dla młodzieży było odkrycie, że muzeum wcale nie musi być miejscem cichym, w którym pod żadnym pozorem nie wolno dotykać eksponatów, lecz przestrzenią przyjazną, barwną, w której można się autentycznie świetnie bawić. Znalazł się również czas na pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem glana w Jarocinie.

 

Related Post

Idzie wiosna!

Posted by - Luty 9, 2020 0
Wierzyć się nie chce, ale ferie właśnie się kończą . To wiadomość zła. Dobra natomiast jest taka, że za pasem…

Święto sztuki i muzyki!

Posted by - Kwiecień 21, 2016 0
Święto sztuki i muzyki w Opalenicy już 7 i 8 maja! Ten weekend należeć będzie do orkiestr dętych, teatrów ulicznych…

Spotkanie z Elizą Piotrowska

Posted by - Marzec 20, 2009 0
19 marca 2009 r. odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci Elizą Piotrowską. Pisanie to jedna z moich życiowych funkcji,…