Malarstwo i rock’n’roll – muzea Wielkopolski

466 0

W marcu tego roku CKiB w Opalenicy otrzymało dotację z Fundacji PKO Banku Polskiego na zorganizowanie wycieczki do dwóch wielkopolskich muzeów – galerii obrazów w Rogalinie oraz Spichlerza polskiego rocka w Jarocinie. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Opalenicy, którzy od dwóch lat biorą udział w Młodzieżowych spotkaniach filmowych organizowanych w czytelni opalenickiej biblioteki.

Celem projektu było ukazanie dwóch zupełnie różnych modeli muzeów. Rogalińska galeria, w której można obejrzeć dzieła Wyspiańskiego, Malczewskiego, Jana Matejki, stanowi przykład tradycyjnego muzeum, wypełnionego naturalnym światłem, ułatwiającym oglądanie zbiorów. W całym kompleksie panuje cisza, również sprzyjająca wnikliwemu podziwianiu dzieł. Zupełnie inaczej zaś prezentuje się Spichlerze polskiego rocka, za którego utworzenie odpowiedzialni byli między innymi twórcy multimedialnego Muzeum Powstania Warszawskiego. Znajdująca się na dwóch piętrach galeria przepełniona jest polską muzyką rockową, zaś eksponaty uszeregowane są w taki sposób, by nakreślić zwiedzającym historię polskiej muzyki rockowej, poczynając od końca lat 50. ubiegłego wieku aż do chwili obecnej. W każdym pomieszczeniu umieszczone są telebimy, na których można obejrzeć archiwalne nagrania z koncertów, natomiast w świetnie zaaranżowanej płytotece można na słuchawkach zapoznać się z najważniejszymi dokonaniami polskich muzyków – poczynając od Czesława Niemena, a na Agnieszce Chylińskiej kończąc.

Dodać warto, że zarówno zwiedzanie z przewodnikami galerii obrazów w Rogalinie, jak i Spichlerza polskiego rocka, okazało się nie tylko doskonałym sposobem na przedstawienie młodzieży najwybitniejszych dokonań polskiego malarstwa (i nie tylko polskiego) i najciekawszych twórców oraz dokonań polskiej muzyki rockowej, ale także wyjątkowo oryginalną lekcją z historii Polski.

Spichlerz zaoferował zwiedzającym również warsztaty kreatywnego myślenia, podczas których – przy pomocy pogadanki i licznych zabaw – uczniowie dowiedzieli się sporo na temat cenzury ubiegłego ustroju, wspólnie stworzyli tekst piosenki, a także odbyli dyskusję na temat szeroko rozumianej wolności.

Niemałym zaskoczeniem dla młodzieży było odkrycie, że muzeum wcale nie musi być miejscem cichym, w którym pod żadnym pozorem nie wolno dotykać eksponatów, lecz przestrzenią przyjazną, barwną, w której można się autentycznie świetnie bawić. Znalazł się również czas na pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem glana w Jarocinie.

 

Related Post

Pierwszy dzień drugiego tygodnia ferii!

Posted by - Luty 6, 2017 0
Pierwszy dzień drugiego tygodnia wakacji za nami. Tydzień rozpoczęliśmy akcentem teatralnym, a mianowicie grupa Edu-Artis wystawiła „Czerwony Kapturek”. Mali widzowie…

Pokaż się! – galeria przeglądu

Posted by - Kwiecień 11, 2016 0
Za nami pierwszy pokaz talentów gminy Opalenica – Pokaż się! Co tu dużo pisać… było fantastycznie! Licznie zgromadzona publiczność miała…

Rajd rowerowy 100 lat niepodległości

Posted by - Wrzesień 1, 2018 0
W sobotę 1 września mieszkańcy Opalenicy uczcili siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, a także setną rocznicę odzyskania przez…