Murale Wolnosci

684 0

A w naszym Centrum Kultury i Bibliotece nie tylko gruz i warkot maszyn, ale także niecodzienna wystawa MURALI WOLNOŚCI, której krótką charakterystykę zamieszczamy poniżej. Zachęcamy do poczytania się, ale przede wszystkim zapraszamy was do przyjścia i obejrzenia tych naprawdę mocnych fotografii!
Nie bójcie się, schody wciąż mamy 

WYSTAWA MURALE WOLNOŚCI

Wystawa prezentuje 38 zdjęć wykonanych przez członków Akademickiego Koła Misjologicznego w latach 2010-2012 na terenie Betlejem. Przedstawiają one murale – obrazy powstałe na tzw murze bezpieczeństwa rozdzielającym Izrael od Autonomii Palestyńskiej. Jest to wysoki na 8 metrów mur, budowany nieprzerwanie od 2002 roku przez państwo Izraelskie w celu ochrony swoich obywateli przed aktami terroryzmu ze strony mieszkających w Autonomii Palestyńczyków. Konflikt między tymi dwoma narodami trwa od momentu proklamacji w 1946 roku państwa Izrael, którego Palestyńczycy nigdy
nie uznali.

MURALE WOLNOŚCI

Graffiti kojarzy się z buntem, krzykiem, okazaniem niezadowolenia, czy z chęcią zaznaczenia swojej obecności. Mur, czyli betonowa bariera, bezprawnie izolująca palestyńska ziemię, zdaje się idealnym podłożem dla tej formy plastycznej. Dlatego też nie dziwi fakt, że od jej strony niemal w całości pokryty jest muralami. Co roku przyjeżdżają tutaj graficiarze z całego świata, by na murze wyrazić swój sprzeciw wobec jego istnienia. Najbardziej rozpoznawalne murale znajdują się w Betlejem oraz w jego okolicach.
Przedstawiają hasła nawołujące do wolności i wyzwolenia, do pokoju i wzniesienia się ponad podziały, ponad kolory skóry, religie i pochodzenie.

Największą sławę przyniósł betlejemskim muralom przyjazd Banksy’ego – brytyjskiego artysty graffiti, który trafnością swoich artystycznych wypowiedzi oraz tajemniczą aurą ( jego tożsamość nie jest do tej pory potwierdzona) przyciąga amatorów sztuki z całego świata. Namalowany przez niego gołąb pokoju w kamizelce kuloodpornej, czy mała dziewczynka przeszukująca Izraelskiego żołnierza robią ogromne wrażenie.

Tuż obok jego prac znajdują się jednak dzieła innych, często zupełnie anonimowych twórców, którzy nieraz zupełnie spontanicznie wyrażają swój sprzeciw wobec tragicznego konfliktu trwającego już od ponad 60 lat.
Mur, na którym pojawiają się wciąż nowe hasła oraz murale, jest więc ciągle żywy, a owa tętniąca życiem mozaika stopniowo przeistacza te niegdyś surową konstrukcję w wielkie i głośne dzieło sztuki.

www.muralewolnosci.blogspot.com

Related Post

Biblioteka czyta dzieciom

Posted by - Październik 8, 2012 0
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, powróciliśmy do spotkań z przedszkolakami, którzy są bardzo częstymi gośćmi naszej biblioteki. Hasło: „Cała Polska…

Edwin Fawcett – muzyka duszy

Posted by - Listopad 22, 2017 0
Za nami pierwszy międzynarodowy koncert, jaki odbył się w Auli Kulturalno – Rozrywkowej. Wydarzenie to było szalenie energetyczne. Przyjazd do…