Niedźwiedzie i historia. Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim

180 0

11 marca 2010 r. Szkołę Podstawową w Opalenicy odwiedził biografista i autor książek dla dzieci Łukasz Wierzbicki. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom jego najnowszej książki – Dziadek i niedźwiadek.

Łukasz Wierzbicki sympatię młodych czytelników zyskał już książką „Afryka Kazika”, która była niczym innym jak nową wersją „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” Kazimierza Nowaka, przeznaczoną dla dzieci. Nowa propozycja autora również jest oparta na faktach, choć pozornie wydaje się historią zupełnie nieprawdopodobną, i jak sam wspomina – poznaną przez niego przypadkowo, gdyż zasłyszaną od sąsiadki. Chodzi o książkę Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa, opowiadającą niebywałą historię niedźwiedzia, który zupełnie przypadkowo trafił do tworzącej się w Rosji armii gen. Andersa, i wraz z nią brał udział choćby w bitwie pod Monte Cassino. Przy okazji prezentowania sylwetki dzielnego misia Wojtusia, Wierzbicki wspomniał, że zwierzęta brały udział w niemal każdej wojnie wywołanej przez człowieka. Wystarczy wspomnieć konie, psy, czy słonie stanowiące nieodłączną część starożytnej armii Hannibala.

Jednak zaznaczyć trzeba, że miś w wojsku to historia jak najbardziej zaskakująca, a na dodatek zupełnie nieznana. Niedżwiedź nie tylko dzielnie pełnił obowiązki żołnierza, ale też – jak opowiadał autor – był melomanem, a także miłośnikiem sportu, w szczególności boksu i zapasów.

By nie być gołosłownym Wierzbicki zaprezentował również film archiwalny, ukazujący owego niedźwiedzia w zapasach z jednym z żołnierzy, co spotkało się z żywą reakcją dzieci.

Trzeba przyznać, że autor wyjątkowo inteligentnie połączył swą opowieść o powstaniu książki oraz samą historię niedźwiedzia Wojtusia z interesującą prezentacją multimedialną, i doskonale dobranymi rekwizytami, jak hełm, czy właśnie pluszowy miś.

Tych, którzy chcą dokładniej poznać historię dzielnego niedźwiedzia, zapraszamy do naszej biblioteki.

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Nowym Tomyślu.

Related Post

Nocna Zmiana Bluesa

Posted by - Październik 9, 2017 0
W niedzielę 8 października chorzy na bluesa zagościli w auli widowiskowej opalenickiego przedszkola nr 2. Tuż po wygranym przez polskich…

Wiosenny piknik z książką

Posted by - Marzec 4, 2013 0
4 marca sekcja literacko-filmowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opalenicy miała okazję spotkać się z trzema pisarkami – Iwoną J. Walczak,…

Sztuka przez duże S

Posted by - Kwiecień 14, 2016 0
Malarstwo, rysunek i rzeźba – jednym słowem sztuka przez duże „S” w wykonaniu Nazara Śniegurskiego, studenta III roku Uniwersytetu Artystycznego…