Nietypowy gość w bibliotece

377 0

W związku z tym, że Tydzień Czytania zbiegł się w tym roku z Dniem Dziecka, przygotowaliśmy dla najmłodszych nietypową atrakcję. Zaprosiliśmy do siebie panią Iwonę Przeworską oraz pana Pawła Czubka, prowadzących małą hodowlę psów Alderaan, w której hodują rasę Border Collie, uważaną za jedną z najinteligentniejszych na świecie.

A co najważniejsze nasi goście przyprowadzili ze sobą czteroletnią suczkę, wabiącą się Shila, która z miejsca podbiła serca dzieciaków. Jak na ułożonego psa przystało, Shila pozwoliła się pogłaskać, by potem położyć się na podłodze naszej czytelni, i oddać głos swoim opiekunom.

Pan Paweł przeczytał kilka opowiadań z książki Barbary Gawryluk Kaktus, dobry pies, i po każdym z nich, wraz z panią Iwoną, wprowadzali dzieci w świat widziany oczyma czworonoga. A że dodatkowo obydwoje pracują w schronisku dla psów, mogli opowiedzieć zarówno o tym, jak należy się obchodzić z psem, a także, jak nie wolno go traktować. Pogadanka doskonale korespondowała z bohaterem książki pani Gawryluk, gdyż Kaktus także jest psem wziętym ze schroniska.

Goście przede wszystkim wyraźnie zaznaczyli, że pies to nie zabawka, lecz żywe zwierzę, za które trzeba być odpowiedzialnym, o które trzeba dbać, karmić je, wyprowadzać na spacer, i najzwyczajniej w świecie kochać. Opowiedzieli też o zwyczajach psów, o ich stadnym przysposobieniu, a także o tym, w jaki sposób porozumiewają się miedzy sobą, a także z ludźmi. I po spotkaniu każdy z dzieciaków zapewne mógł powtórzyć za Janem Brzechwą: „Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem”.

Po części literacko-pogadankowej, nie zabrakło oczywiście czasu, by jeszcze raz pogłaskać Shilę i zrobić sobie z nią pamiątkowe zdjęcie.

Related Post

Teatr seniora w rudnickiej filii

Posted by - Kwiecień 8, 2016 0
Teatr Seniora NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO wystawił w Domu Kultury w Rudnikach przedstawienie pt. „Tradycje Wielkanocne”1 kwietnia na zaproszenie…

W CK zrobiło się świątecznie!

Posted by - Marzec 10, 2016 0
Pod dach Centrum Kultury zagościła Wielkanoc! A wszystko za sprawą wielkiego, kolorowego jaja wykonanego przez dzieci z Kółeczka Plastycznego, a…