Spotkanie z książką historyczną

1231 0

5 listopada 2010 r. w siedzibie Bractwa Kurkowego w Parku Miejskim odbyło się pierwsze z cyklu spotkań, którego pomysłodawczynią jest Anna Karina Prostko-Prostyńska, a współorganizują Burmistrz Opalenicy, Zespół Szkół w Opalenicy oraz nasza biblioteka.

Zaproszony gość dr Michał Bogacki tematem wykładu uczynił omówienie najpopularniejszej broni używanej w średniowieczu, historyczne fakty okraszając dużą dawką anegdot. Zebrani mogli dowiedzieć się między innymi, dlaczego Dawid przed walką z Goliatem szukał kamyków do procy w strumieniu, czym spośród innych broni wyróżnia się miecz, a także dlaczego podczas walki na topory lepiej używać obucha niż ostrza.

Nie zabrakło też mini inscenizacji walki na miecze zaprezentowanej przez dr. Bogackiego oraz jego kolegi ze Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego Okresu Monarchii Wczesnopiastowskiej „AUREA TEMPORA”, co szczególnie zachwyciło publiczność. A trzeba dodać, że wśród zebranych było sporo zarówno młodzieży, jak i dorosłych.

Przyznać trzeba, że lekcja historii w wykonaniu autora książki „Broń wojsk polskich w okresie średniowiecza” była wyjątkowo udaną, barwną i udowadniającą, że historia, choć z natury należy do przeszłości, jest materią cały czas żywą.

Related Post

Za nami Wspomnień Czar

Posted by - Luty 8, 2016 0
Za nami Nostalgiczny Przegląd Polskiej Piosenki Wspomnień Czar – zeszyt 8. W tym roku spotkanie było poświęcone królowej polskiej estrady…

Zapraszamy do zabawy!

Posted by - Kwiecień 7, 2020 0
Najpierw obejrzyjcie poniższy film: https://www.youtube.com/watch?v=gyvQ2L1Bins Nagrajcie prosty i krótki, maksymalnie minutowy film o tym, jak spędzacie czas w domu. Jak…