Od studni do kranu i oczyszczalni

567 0

Na początku sierpnia 2016 r. ukazała się książka będąca niemałą gratką dla wszystkich, którym nieobojętna jest historia Opalenicy: „Od studni do kranu i oczyszczalni. Z działalności Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej KOMOPAL” autorstwa Zygmunta Dudy. Wszak opracowania przedstawiającego dzieje gminy poprzez pryzmat gospodarki wodnej w naszym mieście jeszcze nie było. Co prawda, w 2009 r. ukazało się wydawnictwo „50 lat dla człowieka i środowiska”, lecz tegoroczna propozycja Zygmunta Dudy ukazuje historię KOMOPALU nie tylko o wiele szczegółowiej, ale też proponuje całościowe spojrzenie na 250 lat gospodarki wodnej w Opalenicy.

Dwa pierwsze rozdziały pracy oferują bezprecedensową w naszej gminie hydrologiczną wędrówkę, rozpoczynającą się od opisu zamku Opalińskich i folwarku, gdzie pojawia się pierwsza informacja o opalenickiej studni, poprzez przydomowe ujęcia wody gruntowej, klimatyczny świat studziennych żurawi, pomp i łaźni miejskich, kolejowych wież ciśnień, aż po dzisiejsze nowoczesne oczyszczalnie ścieków oraz doskonale funkcjonujący podziemny świat wodociągów i kanalizacji, bez którego trudno sobie obecnie wyobrazić codzienne życie.

W dalszej części autor przedstawia szczegółowe kalendarium działalności opalenickiego KOMOPALU, poczynając od powołania Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w 1958 r., a na planach modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych (2016-2018) kończąc. W aneksach zaś czytelnik znajdzie między innymi schemat organizacyjny przedsiębiorstwa, spis pracowników w 2008 r., spis pracowników z grudnia 2015 r., metrażowy opis kanalizacji deszczowych w mieście i wioskach oraz przejrzystą bibliografię.

Wartością samą w sobie są liczne zdjęcia oraz grafiki, tworzące z jednej strony mini-album najbardziej urokliwych studni gminnych oraz pomp, z drugiej zaś stanowiące integralną część kalendarium. Dzięki pracy Zygmunta Dudy pozornie banalna fraza – „woda to życie” – odkryta zostaje na nowo. Woda to niemal wszelkie aspekty życia: obyczajowe, towarzyskie, społeczne, polityczne, ekonomiczne… Warto sięgnąć po „Od studni do kranu…”, gdyż informacje tutaj zebrane zaskoczą i zaintrygują niejednego mieszkańca naszej gminy.

Książkę wydano staraniem burmistrza Opalenicy Tomasza Szulca oraz prezesa Zarządu MGKiM KOMOPAL Janusza Stachowiaka.

Related Post

Pan Maleńczuk w Opalenicy

Posted by - Czerwiec 7, 2017 0
Wiadomość o planowanym występie tego artysty rozeszła się po okolicy w błyskawicznym tempie. Wejściówki na koncert zniknęły w mgnieniu oka.…

Improwizacje Kabaretowe

Posted by - Listopad 5, 2017 0
Wejściówki na to wydarzenie rozeszły się w ciągu zaledwie tygodnia. Wreszcie po kilkumiesięcznej przerwie improwizacje kabaretowe powróciły do Opalenicy. Tym…