Tak wyglądał Tydzień Czytania 2019 w Opalenicy

52 0

Początek czerwca to tradycyjnie już okres, w którym instytucje kultury, szkoły, przedszkola, biblioteki organizują spotkania promujące walory głośnego czytania dzieciom. Nie inaczej było w Opalenicy. Pomiędzy 3 i 7 czerwca CKiB w Opalenicy zorganizowało szereg spotkań w opalenickich przedszkolach, podczas których zaproszeni dorośli czytali dzieciakom wybrane przez siebie książki.

W Przedszkolu nr 1 do głośnego czytania zachęcali: Justyna Jurek, Marta Wawrzyniak, dyrektor OSiR-u Krzysztof Mądry oraz Wiktoria Szmatuła. Przedszkole nr 2 odwiedzili natomiast: Olga Mazurek-Lipka, Edward Hojan, Agnieszka Modzelewska oraz Agata Dratwa-Kaczmarek. Centrum Kultury i Biblioteka w imieniu swoim oraz dzieci pragnie serdecznie podziękować wszystkim gościom za poświęcony czas i perfekcyjne przygotowanie spotkań z głośnym czytaniem.

Tydzień Czytania to akcja zainicjowana i propagowana przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, której celem jest ukazanie, jak wiele dobrego daje nie tylko dzieciom, ale i dorosłym głośne czytanie. Przede wszystkim: nie ma kogoś takiego, jak dziecko zbyt małe, by mu czytać. Nawet jeśli mamy do czynienia z niemowlakiem, który siłą rzeczy nie jest w stanie zrozumieć przekazywanych mu komunikatów, czytanie mu na głos sprawia, że zawiązuje się niepowtarzalna więź miedzy nim a osobą, która mu czyta. Po drugie: dzieci, którym regularnie się czyta, o wiele szybciej uczą się mówić, a późniejszym okresie rozwoju, posiadają dużo bogatsze słownictwo niż pozostali rówieśnicy. Poprzez wspólne czytanie rozwijamy w dziecku dar empatii, a także możemy dzięki niemu rozpocząć z nim rozmowy na najróżniejsze tematy.

Głośne czytanie daje również wiele samym czytającym, co z pewnością potwierdzą osoby, które wzięły udział w opalenickim Tygodniu Czytania. Głośne czytanie jest doskonałym sposobem na zwalczenie nieśmiałości, pomaga również w rozwijaniu zdolności aktorskich, a także jest doskonałym sposobem na rozluźnienie ciała i wyciszenie umysłu. Zatem, bierzmy przykład z osób, które zaangażowały się w Tydzień Czytania, gdyż może nam to wyjść tylko na zdrowie!

Related Post

Narodowe Czytanie 2018

Posted by - Wrzesień 9, 2018 0
Już od 6 lat Opalenica włącza się w ogólnopolską akcję – Narodowe Czytanie. W tym roku wspólnie odczytaliśmy najbardziej znane…

Akwarelowy wernisaż

Posted by - Wrzesień 4, 2017 0
Wernisaż wystawy „Akwarelowych Inspiracji” autorstwa seniorów Domu Dziennego Pobytu w Opalenicy. Prace można oglądać do końca tygodnia w salce CKiB.…