Taki był Tydzień Czytania w Opalenicy

1170 0

Pomiędzy 3 a 10 czerwca 2017 r. odbył się XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Czytanie zbliża”. Ideą opalenickiego Tygodnia Czytania było znalezienie grupy śmiałków, którzy zechcieliby przeczytać wybrane przez siebie książki dzieciom z Przedszkola nr 1 i nr 2 w Opalenicy. Wspólne czytanie odbyło się również w Rudnikach i Wojnowicach.

Akcję rozpoczęliśmy od wzięcia udziału w festynie przedszkolnym, zorganizowanym przez Przedszkole nr 1, gdzie rozstawiliśmy bibliotekę plenerową. Można było tam nie tylko przejrzeć najnowsze propozycje z literatury dziecięcej, ale też zapisać się do biblioteki oraz wypożyczyć książki. Najmłodszych przyciągnęły nie tylko nowości wydawnicze, ale też kącik z klockami Lego, który był okupowany przez całą imprezę.

5 czerwca odbyło się pasowanie na czytelnika, zorganizowane przez Przedszkole nr 1, w którym wzięli udział również opaleniccy bibliotekarze. Dzieci zaprezentowały krótki program

artystyczny, opowiadający o bajkach oraz korzyściach płynących z czytania, następnie kierownik opalenickiej biblioteki Karol Piotrzkiewicz nadał przedstawicielom każdej z grup oficjalne miano czytelnika.

Natomiast pomiędzy 6 a 10 czerwca odbyły się spotkania z osobami, które wcześniej wyraziły chęć wzięcia udziału w opalenickim Tygodniu Czytania. Byli to: Małgorzata Karpowicz, Renata Knop, Sonia Halasz, Kamil Jastrzębski, Ilona Stachowiak, Karina Przybylska oraz trzy uczennice z klasy psychologiczno-pedagogicznej Zespołu Szkół w Opalenicy: Zuzanna Wrzeszczyńska,, Sandra Guzik i Kasia Kolata. W Rudnikach natomiast dzieciakom czytała pani Olga Kachel. Wszystkim ochotnikom serdecznie dziękujemy. Każdy z Was wykonał kawał dobrej roboty.

Opalenicki Tydzień Czytania stanowił doskonałe podsumowanie całorocznej współpracy pomiędzy biblioteką a opalenickimi przedszkolami, gdyż zajęcia wspólnego czytania odbywają się w Opalenicy niemal w każdym tygodniu. Zaś w tym roku rozpoczęliśmy również spotkania z dziećmi z kompleksu przedszkolno-żłobkowego przy ul. Zamkowej.  Celem owych spotkań jest nie tylko wprowadzenie kultury czytelniczej do przedszkoli, ale też uświadomienie rodzicom, że nie ma kogoś takiego, jak dziecko zbyt małe na książki lub na bycie czytelnikiem biblioteki. Głośne czytanie znacznie przyspiesza rozwój mowy u dziecka oraz niesamowicie wzbogaca zasób słownictwa. A to tylko niektóre zalety głośnego czytania. Czytanie dziecku buduje bardzo silną więź emocjonalną między nim a rodzicem, uczy myślenia, wspiera rozwój psychiczny, ćwiczy pamięć i koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę, rozwija wyobraźnię… Drodzy Rodzice, nie pozostaje nic innego, tylko życzyć Wam, by Tydzień czytania trwał w waszych domach cały rok!

 

Related Post

Era Nowych Kobiet

Posted by - Styczeń 30, 2019 0
Już niedługo wejdziemy… w nową erę! Erę Nowych Kobiet! Spotkanie organizacyjne zaplanowaliśmy 24 lutego o godzinie 16.00 w sali widowiskowej…