Tydzień Czytania 2016: Opalenica czyta dzieciom

615 0

Na przełomie maja i czerwca odbył się ogólnopolski Tydzień Czytania, lecz my postanowiliśmy rozciągnąć tę imprezę na niemal cały miesiąc.

Wpierw zaproszeni przez nas goście przeczytali grupom przedszkolaków wybrane wiersze i opowiadania dla dzieci, później zorganizowaliśmy biblioteczny kącik czytelniczy podczas Festynu rodzinnego na terenie Przedszkola nr 1, by wreszcie w rudnickiej filii naszej biblioteki przypomnieć, że warto zabrać książkę na wakacje.

Podczas Tygodnia Czytania, który w tym roku odbył się pomiędzy 30 maja a 5 czerwca, dzieciom w naszej placówce czytali: burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc, wiceburmistrz Opalenicy Paweł Jakubowski, dyrektor Centrum Kultury w Opalenicy Krzysztof Sadowski i dziekan Opalenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Elżbieta Adamczewska. Wszystkim gościom pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować za zaangażowanie w tegoroczny Tydzień Czytania.

Dziękujemy również Przedszkolu nr 1 w Opalenicy za pomoc w zorganizowaniu stanowiska czytelniczego podczas festynu, który odbył się 4 czerwca na terenie przedszkola. Dzięki temu mogliśmy dotrzeć także do rodziców przedszkolaków, którzy odwiedzają co miesiąc naszą placówkę. Przy naszym stanowisku dorośli mogli razem z dziećmi przejrzeć przygotowane

przez nas książki dla najmłodszych, wyrobić dziecku oraz sobie kartę czytelnika opalenickiej biblioteki, zapoznać się z jej ofertą oraz – mamy nadzieję – spędzić po prostu miło czas.

Natomiast 14 czerwca sami zorganizowaliśmy piknik w rudnickiej filii naszej biblioteki. Hasło imprezy brzmiało: ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA WAKACJE, gdyż okres wakacyjny to nie tylko wymarzony czas dla dzieci i młodzieży szkolnej, ale też wyjątkowo pracowity okres dla książek. To właśnie one towarzyszą nam w podróżach, na plażach, w samolotach, pociągach…
W konwencję książkowego pikniku doskonale wpisał się teatr EDU-ARTIS z Krakowa, który w rudnickim domu kultury zaprezentował dzieciom przedstawienie „Witajcie w naszej bajce”, w zgrabny sposób łączące wątki różnych z bajek: „Akademii pana Kleksa”, „Kubusia Puchatka”, „Jasia i Małgosi”, „Kopciuszka” oraz popularnych wierszy Jana Brzechwy. Aktorzy zręcznie włączyli w przedstawienie samych widzów, bardzo często schodząc ze sceny i tym samym przenosząc miejsce akcji między publiczność. Prócz tego, właśnie do dzieci należało zadania uporządkowania chaosu, który zagościł w świecie bajek. Tym samym widzowie musieli wykazać się znajomością m.in. utworów braci Grimm, Andersena, Brzechwy.

Imprezie towarzyszyła również bogata wystawa książek, które warto zabrać ze sobą na wakacje. Zaś tuż po przedstawieniu na widzów czekała przepyszna kiełbasa z grilla.

Dodać warto, że praca opalenickiej biblioteki z najmłodszymi czytelnikami trwa cały rok. Praktycznie nie ma tygodnia w roku szkolnym, by jakaś grupa maluchów lub starszaków nie wysłuchała kilku bajek, wierszy dla dzieci lub opowiadań w bibliotecznej czytelni. A co najważniejsze – dzieci bardzo lubią te spotkania. Wszak naczelna zasada akcji „Cała Polska czyta dzieciom” brzmi: czytanie ma być przyjemnością!

 

Related Post

Od studni do kranu i oczyszczalni

Posted by - Październik 11, 2016 0
Na początku sierpnia 2016 r. ukazała się książka będąca niemałą gratką dla wszystkich, którym nieobojętna jest historia Opalenicy: „Od studni…

Święto sztuki i muzyki!

Posted by - Kwiecień 21, 2016 0
Święto sztuki i muzyki w Opalenicy już 7 i 8 maja! Ten weekend należeć będzie do orkiestr dętych, teatrów ulicznych…

Kino, czyli sztuka manipulacji

Posted by - Czerwiec 20, 2017 0
Słynny reżyser Brian de Palma miał powiedzieć, że „kino to kłamstwo 24 razy na sekundę”. Dlaczego aż 24? Właśnie tyle…