Co wiemy o regionie – zajęcia biblioteczne

271 0

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że gmina Opalenica jest jedną z lepiej opisanych w Polsce. Posiadamy bardzo bogatą bibliografię regionalną, zawierająca doskonałe słowniki bibliograficzne, książki opisujące ogólne oraz szczegółowo potraktowane dzieje Opalenicy, a także możemy się poszczycić pierwszą w Polsce gminną gazetą – „Echami Opalenickimi”. Wszystkie te opracowania można znaleźć w naszej bibliotece, a prócz tego wycinki z prasy krajowej, które w mniejszych lub większym stopniu dotyczą gminy Opalenica.

Właśnie wiedzy o regionie oraz zbiorom regionalnym były poświęcone zajęcia, które biblioteka prowadziła z uczniami Szkoły Podstawowej w Opalenicy pomiędzy 17 i 30 listopada 2017 r. Zajęcia odbywały się zarówno w szkole, jak i w czytelni Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy. Podczas zajęć w szkole młodzież wzięła udział w quizie z wiedzy o regionie, w którym musieli wykazać się wiedzą dotyczącą nazw opalenickich ulic, opalenickich powstańców wielkopolskich, legend i faktów z dalszej i bliższej historii regionu.

W czytelni natomiast bibliotekarka Elżbieta Kołodziej przedstawiła uczniom zbiory regionalne. Młodzież mogła przejrzeć archiwalne numery „Ech Opalenickich”, przewertować zbierane przez lata wycinki prasowe, zapoznać się z najważniejszymi publikacji, a przede wszystkim dowiedzieć się, gdzie i w jaki sposób szukać informacji o swym mieście, regionie, województwie.

Od przyszłego roku planujemy kolejne zajęcia poświęcone Opalenicy.

 

Related Post

Spotkanie z pisarzem Janem Grzegorczykiem

Posted by - Grudzień 3, 2013 0
Kolejnym owocem współpracy opalenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Opalenica było spotkanie sekcji literacko-filmowej z pisarzem…

Rajd rowerowy 100 lat niepodległości

Posted by - Wrzesień 1, 2018 0
W sobotę 1 września mieszkańcy Opalenicy uczcili siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, a także setną rocznicę odzyskania przez…