Wydarzenia w Tygodniu Bibliotek 2012

568 0

 

„Biblioteka ciągle w grze” – pod tym hasłem odbywał się tegoroczny TYDZIEŃ BIBLIOTEK. Opalenicka biblioteka postanowiła do tej gry wciągnąć przede wszystkim najmłodszych czytelników. Dlatego też, wraz z zaproszonymi goścmi, odwiedziliśmy m. in. Przedszkole nr 1 w Opalenicy oraz szkoły podstawowe w Wojnowicach i Rudnikach.

rzedszkole odwiedziła Pani Krystyna Śmigielska, autorka takich książek dla najmłodszych, jak „Mój przyjaciel Kwako”, „Tekla i płaczący braciszek” oraz „Węszący Renifer, czyli tydzień z ciocią Julią”. Natomiast szkoły w Wojnowicach i Rudnikach gościły Łukasza Wierzbickiego, autora takich hitów dziecięcej literatury, jak „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, czy najnowsza „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”. Zaś z gimnazjalną młodzieżą spotkała się Anna Onichimowska – autorka m. in. takich książek, jak: „Hera, moja miłość”, „Lot Komety”. Powyższe zdjęcia już zdradzają, że owe spotkania nie dotyczyły tylko i wyłącznie literatury.

Spotkanie z przedszkolakami

Krystyna Śmigielska jest jedną z popularniejszych polskich autorek dla dzieci. Spotkanie w przedszkolu pokazało, że pisarka potrafi nie tylko poprzez swe książki nawiązać kontakt z najmłodszymi, ale też wspólną zabawę, pogawędkę oraz umożliwienie maluchom spotkania „na żywo” z bohaterami swych książek. Przedszkolaki mogły wspólnie pobawić się z kaczorem Kwako oraz poznać Teklę – przedwojenną, porcelanowa lalkę, która wzbudziła nieskrywany zachwyt wśród dzieci.

Prawdziwe, choć niesamowite historie Łukasza Wierzbickiego

Recepta Łukasza Wierzbickiego na literaturę dla dzieci jest jednocześnie prosta i wyrafinowana. Mianowicie – ukazanie autentycznej historii w formie atrakcyjnej i przystępnej dla młodego czytelnika. W ten sposób autor przedstawił już przygody Kazimierza Nowaka, który przejechał rowerem cały kontynet afrykański („Afryka Kazika”), historię niedźwiedzia towarzyszącego armii generała Andersa podczas II wojny światowej („Dziadek i niedźwiadek”) oraz najnowszą w dorobku – opowieść o dwóch franciszkanach, którzy w średniowieczu zostali wysłani do Mongolii by wręczyć tamtejszemu wodzowi list papieski („Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”).

Wierzbicki z dużym poczuciem humoru potrafił na majowych spotkaniach przekazać wiedzę przeróżnej maści – od literackiej po historyczną – oraz najzwyczajniej w świecie zainteresować uczniów swoją osobą i zaprezentowanymi opowieściami.

Anna Onichimowska w opalenickim gimnazjum

We współpracy z gimnazjalną biblioteką szkolną rozrganizowane zostało spotkanie z autorką takich młodzieżowych bestsellerów, jak „Hera, moja miłość”, „Lot Komety”, „Demony na smyczy”. Tematyka powieści musiała trafić w gusta nastolatków, dodatkowo stanowią one przestrogę przed takimi zjawiskami, jak narkotyki, sekty, brak dystatnsu podczas nawiązywania kontaktów internetowych.

Pisarka nie tylko zdradziła tajniki swego warsztatu, ale tez zaprezentowała się jako scenarzystka – filmowa i teatralna, mogąca pochwalić się współpracą z takim reżyserami, jak Piotr Trzaskalski, Olaf Lubaszenko czy Jacek Piotr Bławut. Spotkanie odbyło się 15 maja w auli gimnazjum.

Dodatkową atrakcją tegorocznego Tygodnia Bibliotek było ostatnie przed wakacjami Biblioteczne Spotkanie Filmowe – KINO ŁĄCZY, poświęcone tym razem twórczości hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara.

Related Post