Delegacja z Opalenicy brała udział w uroczystości odsłonięcia pomnika pamięci w Łomnicy w Gminie Zbąszyń. Uroczystość patriotyczna odbyła się 24 stycznia 2024r. w 79 rocznicę wojennej tragedii, która miała miejsce w łomnickim lesie 24 stycznia 1945r.
W skład delegacji z Opalenicy wchodzili: Zastępca Burmistrza Opalenicy Paweł Jakubowski, skarbnik zarządu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Elżbieta Radniecka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Ziemi Opalenickiej w Urbanowie Małgorzata Dudek i dziekan Opalenickiego UTW Elżbieta Adamczewska.
Delegacja złożyła kwiaty i znicz pod pomnikiem pamięci 17 nieznanych więźniów niemieckiego obozu karno-śledczego w Żabikowie zamordowanych przez Niemców 24 stycznia 1945r.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. Wawrzyńca w Łomnicy. Noto bene w kościółku znajduje się historyczny skarb, mianowicie, niewielki rysunek chusty św. Weronki z wizerunkiem twarzy Chrystusa, którą owinięto głowę Jezusa z Nazaretu po ukrzyżowaniu. Rysunek chusty z Manopello pochodzi z ok. 1750r. i posiada certyfikat wydany przez Watykan.
Po uroczystej mszy św. nastąpiło odsłonięcie pomnika pamięci 17 nieznanych więźniów ofiar kolumny marszowej, zamordowanych w łomnickim lesie. Patriotyczna uroczystość zakończona została wykładem kustosza Muzeum Martyrologii w Żabikowie Jacka Nawrocika pt.: „Niemiecki nazistowski obóz karno-śledczy w Żabikowie 1943 – 1945”.
Wykładowca przedstawił historię obozu wraz z etapem jego likwidacji i ewakuacji więźniów, która odbyła się 20 stycznia 1945 roku. Kolumna marszowa miała dotrzeć w głąb Trzeciej Rzeszy do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. I tak 700 więźniów ruszyło 20 stycznia 1945 r. z Żabikowa Lubonia w wieki mróz przez Stęszew, Rybojedzko, Jeziorki, Buk, Nowy Tomyśl, Sękowo, Jastrzębsko i Łomnicę, do której dotarli 23 stycznia. Pokonywali dziennie 30 – 40 km. W dniu 24 stycznia 1945 r. w okolicach Łomnicy rozstrzelano grupę 17 więźniów, których pochowali w leśnej mogile mieszkańcy wsi. Kolumna marszowa skierowana została do Zbąszynia, (zwolniono 100 kobiet), przez Torzym, Kunowice do Frankfurtu nad Odrą i Świecka. Wówczas pokonywali odcinki 10 – 15 km dziennie. Ewakuowani dotarli do Berlina i ostatecznie do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Doszło 208 więźniów. Wojenne tragedie poruszyły serca, przypomniały o tym, jak bestialska jest wojna.
Niech nasz patriotyzm polega na pielęgnowaniu pamięci o historii Ojczyzny.
Organizatorowi uroczystości odsłonięcia obeliska ku pamięci bezimiennych ofiar II wojny światowej, Burmistrzowi Zbąszynia Tomaszowi Kurasińskiemu gratuluję wspaniałego, doniosłego i głęboko patriotycznego wydarzenia.
Dziekan UTW Elżbieta Adamczewska