„KŁOSY”

Zespół „Kłosy”, powstał w 1995roku.  Debiutował na dożynkach Archidiecezjalno – Wojewódzkich w Opalenicy.

Zespół składa się z 45 członków i członkiń  organizacji kółkowej z następujących miejscowości:  Daków Mokrych, Jastrzębnik, Niegolewa, Opalenicy, Porażyna, Rudnik, Sielinka, Urbanowa, Uścięcice, Wojnowic i Łagiew.

Powstanie i działalność zespołu to spełnienie pasji życiowej członków zespołu i oddanej sprawie Pani Felicji Ratajczak, która społecznie ćwiczyła, pracowała nad repertuarem do roku 2007.Obecnie zespół prowadzi p. Lidia Wachońska. Zespołowi akompaniuje od początku Pan Zygmunt Gabliczak.

Zespół posiada bogaty repertuar pieśni i piosenek. Kultywuje tradycje wielkopolskiej wsi. Corocznie występuje na dożynkach gminnych.

Zespół witał na opalenickiej ziemi Prezydenta na Uchodźctwie  – Ryszarda Kaczorowskiego.

Brał udział na Lednicy w „Weselu w Kanie Galilejskiej”. Reprezentował również gminę Opalenica na odpuście Poznańskiej Fary – „Warkocz Magdaleny”, a w Storkow na festynie. W roku 2013 występował  na jubileuszu 150-leciu powstania Kółek Rolniczych w Polsce, który odbył się w Szreniawie. Występuje na uroczystościach  patriotycznych i okazjonalnych.

Zespół posiada stroje wielkopolskie  zakupione z Stowarzyszenia KOLD przy udziale finansowym Urzędu Miejskiego w Opalenicy.

Zespół to także integracja miejscowego środowiska.

Zespół wspierany jest przez Urząd Miejski i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Maria Galas