Tai Chi

Piotr Jakubczyk –

W 2011 roku ukończyłem 3-letni kurs na instruktora Tai Chi Quan w Galway Tai Chi Academy pod okiem miejscowego dyrektora i zarazem trenera Niall O’Floin www.chentaichiireland.com i naszego Mistrza Wang Haijun. W ramach kursu prowadziłem zajęcia dla młodzieży, dorosłych i seniorów. Byłem współprowadzącym zajęcia w stowarzyszeniu do walki z rakiem (Irish Cancer Association) i w stowarzyszeniu pomagającym ludziom w trudnej sytuacji społecznej (Cope). Bardzo duży wkład w procesie nauczania miał mój nauczyciel Tai Chi z Limerick – Nick Gudge www.nickgudge.com . Dzięki nawiązanym znajomościom wraz z moim przyjacielem Radkiem Panasiuk propagujemy Chen Tai Chi Chuan w Polsce. Dla naszych studentów organizujemy seminaria z Nickiem Gudge i weekendowe seminaria z Mistrzem Wang HaiJun www.wanghaijun.com.

Od 2014 roku prowadzę prywatne i grupowe zajęcia z Chen Tai Chi Chuan w Polsce.

 

Kilka słów o Chen Tai Chi Quan.

 

Tai Chi Quan (taijiquan) to nazwa nadana chińskim, wewnętrznym sztukom walki. Historia Tai Chi sięga kilkuset lat, jednak jej podstawowe zasady pojawiają się w chińskiej kulturze przez ponad 1000 lat. Pierwsza opisana forma taiji powstała w XVII wieku, a jej twórcą był Chen Wang Ting.

W drugiej połowie XX wieku taiji ewulowało w szeroko praktykowaną i znaną formę ćwiczeń. W swojej pierwotnej formie było wiązane z wysokimi umiejętnościami i potężną sztuką walki, a praktykujący ją byli uważani za wyjątkowych wojowników. W dzisiejszych czasach, praktykowane głównie dla poprawy zdrowia, ciała i umysłu, jako nieiwazyjne, bezpieczne ćwiczenia.

Jedną z rzeczy, które odróżniają praktykujących wewnętrzne sztuki od zewnętrznych jest ciągłe udoskonalanie swoich umiejetności mimo wieku. Dzięki tym ćwiczeniom następuje wzrost siły nawet w wieku dojrzałym, co przekłada się na dobre zdrowie fizyczne i zdolności na późniejszym etapie życia. Ćwiczenia te są postrzegane jako podstawa do utrzymywania świetnego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Na chwilę obecną na świecie według różnych szacunków Tai Chi trenuje od 30 do 200 milionów ludzi.