5 kwietnia 2025 r., po raz czwarty, studenci Opalenickiego UTW byli gośćmi prof. dr hab. Elizy Grzelak w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie. Pani Profesor przeprowadziła wykład pt.: „Kultura i agresja komunikacji interpersonalnej”.
Spotkanie z prof. dr hab. Elizą Grzelak rozpoczęliśmy od podziękowań za liczne wykłady, debaty profesorskie, wizyty w Instytucie Kultury Europejskiej, które odbyły się w ciągu 15 lat działalności UTW.
Na początku wykładu dowiedzieliśmy się, że komunikacja interpersonalna to inaczej sposób przekazywania oraz odbierania określonego komunikatu, który zachodzi między nadawcą, a odbiorcą. W ramach komunikacji interpersonalnej wyróżniamy: komunikację ustną, pisemną, bezpośrednią, pośrednią, werbalną, niewerbalną, masową. Proces komunikacji jest w dużym stopniu uwarunkowany osobistymi cechami jego uczestników, z czego wynikają różne style:
– styl pasywny,
– styl agresywny,
– styl asertywny /najbardziej preferowany styl wypowiedzi/.
Kultura komunikacji interpersonalnej to zestaw zasad, które pozwalają na efektywne porozumiewanie się z innymi ludźmi. Kluczowe elementy kultury komunikacji interpersonalnej to:
* aktywne słuchanie,
* empatia,
* asertywność,
* otwarte pytania,
* informacja zwrotna,
* znajomość zasad savoir vivre,
* umiejętność reagowania na krytykę,
* umiejętność reagowania na sukcesy.
Agresja w komunikacji interpersonalnej to sposób komunikowania się, który charakteryzuje się ocenianiem, krytykowaniem, obwinianiem, groźbami, wulgaryzmami i brakiem szacunku dla innych.
Swój wykład prof. Eliza Grzelak zakończyła podaniem etykietalnych zachowań neutralizujących agresję, do których należą:
– prośba,
– przeprosiny,
– podziękowanie,
– werbalne i niewerbalne sygnały szacunku.
Druga część wyjazdu do Gniezna obejmowała zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Przeszliśmy Traktem Królewskim w kierunku Wzgórza Lecha, następnie zwiedzaliśmy wnętrza bazyliki katedry oraz wystawy czasowej w Muzeum Archidiecezjalnym pod nazwą „Gniezno 1025. Kolebka królestwa”.
Wycieczkę zakończyliśmy obiadem w restauracji „Za drzwiami”.
Dziękuję współorganizatorom wyjazdu do Gniezna. Dziękuję prodziekanowi dr Wojciechowi Szwedowi za przygotowanie wizyty w Instytucie Kultury Europejskiej, a kol. Ewie Czarnuszka za organizację programu zwiedzania miasta. Dziękuję p. Szymonowi Kańdulskiemu za transport, wygodnie i bezpiecznie wróciliśmy do domu.
E. A.