1 czerwca 2023 roku zakończyliśmy rok akademicki 2022/2023 na Opalenickim UTW wyjazdem do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicę i wysłuchaniem wykładu rektora UTW prof. Stanisława Jankowiaka pt. „Lednica – Millenium”.

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie 13 roku działalności Opalenickiego UTW
(wystąpienie Dziekana UTW Elżbiety Adamczewskiej)

1 czerwca 2023 roku zamykamy rok akadem. 2022/2023 na Opalenickim UTW. Zamykamy go wyjazdem do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicę i wysłuchaniem wykładu rektora UTW prof. Stanisława Jankowiaka pt. „Lednica – Millenium”.

W minionym roku akademickim 2022/23 zapisanych zostało w I sem. 102 osoby+ 6 urlopówdziekańskich, natomiast II sem. ukończyło 99 studentów i udzielono 10 urlopów dziekańskich. Przyjęto 12 nowych studentów.

Plan dydaktyczny naszego Uniwersytetu obejmował następujące zajęcia fakultatywne w ramach sekcji: historycznej, literacko-filmowej, przyrodniczej, komunikacji społecznej, języka angielskiego i niemieckiego, gimnastycznej, sportowej dla mężczyzn, kulinarnej, strzeleckiej i nordic walking.

Odbyło się 16 godzin języka angielskiego, tyle samo j. Niemieckiego. Przeprowadzono po 24 godzin gimnastyki i ćwiczeń na siłowni. Pozostałe zajęcia odbywały się w wymiarze 6 spotkań dwugodzinnych. Jedynie sekcja literacka nie zrealizowała zaplanowanych godzin w II sem.

Sekcją strzelecką zajmuje się non profit Zbigniew Śmierzchalski, natomiast grupę nordic walking organizuje również nieodpłatnie Elżbieta Polaszek.

Na czele każdej sekcji tematycznej stoi starościna lub starosta, którym dziękuję za zaangażowanie.

Do tradycji uniwersytetu weszły atrakcyjne zakończenia zajęć i podziękowania dla wykładowców. Myślę, że to miły zwyczaj dla obu stron i jest wyrazem wzajemnego szacunku.

W b. r. Akademickim wysłuchaliśmy 4 obligatoryjnych wykładów profesorskich:
1. to wykład inauguracyjny Rektora UTW prof. zw. Stanisława Jankowiaka pt.”Wojna i okupacja – trudne rozliczenia przeszłości”,
2. wykład prof. UP dr. hab. Tadeusza Mizery, ornitologa, pt. „Zmiany fauny w Wielkopolsce”,
3. wykład prof. UAM dr. hab. Anity Napierały, pt:”Epidemie cholery w Prowincji Poznańskiej (1848 – 1918) w kontekście europejskim”,
4. wykład kończący rok akademicki prof. zw. Stanisława Jankowiaka pt:”Lednica – Millenium”.

Lokum na zajęcia i wykłady nieodpłatnie udostępnili: Centrum Kultury i Biblioteka, Zespół Szkół, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Dom Ludowy w Rudnikach, Sala Wiejska w Urbanowie, strzelnica Bractwa Kurkowego, Sala widowiskowa w Przedszkolu nr 2 oraz Strażnica.

W b.r. akadem. bogata była przestrzeń kulturalna. Systematycznie wyjeżdżaliśmy na spektakle w ramach Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej do Teatru Muzycznego w Poznaniu. 7 razy wysłuchaliśmy poezji w wykonaniu znanych aktorów.
Poezję Juliusza Słowackiego czytał Jerzy Radziwiłowicz,
poezję świąteczną czytała Paulina Gałązka,
poezję Jerzego Ficowskiego – przedstawiał Adam Ferency,
poezję Julii Hartwig czytała Marta Lipińska, wręczyliśmy aktorce wiązankę kwiatów z podziękowaniem,
poezję czytał Jerzy Bończak,
poezję Aleksandra Fredro prezentował Mariusz Bonaszewski,
poezję Mirona Białoszewskiego i Jadwigi Stańczakowej przedstawiała Weronika Asińska.
Relacje pisemne ze salonów poezji, które zamieszczał kol. Jarek Różanek na str. Internetowej pisała Kol. Danuta Kawczyńska, za co pięknie dziękuję.

Ponadto do Teatru Muzycznego wyjeżdżaliśmy na musicale: „Skrzypek na dachu” i „Piękna i bestia”.

Do eventów kulturalnych naszego UTW można zaliczyć eleganckie i doniosłe spotkanie Świąteczne w auli widowiskowej w Przedszkolu, na które zaprosiliśmy studentów z Grodziskiego UTW.

Drugim wydarzeniem o charakterze rozrywkowym było spotkanie noworoczne w Sali Wiejskiej w Urbanowie, które uświetniły występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Porażynie.

W kwietniu wyjechaliśmy do Muzeum Narodowego w Poznaniu na wystawę 34 obrazów Jacka Malczewskiego przywiezionych ze Lwowa, której nadano tytuł: „Idę i trwam”. Po wystawie oprowadził nas jej kurator dr Paweł Napierała – opaleniczanin. Przy tej okazji zwiedziliśmy Muzeum Sztuk Użytkowych na Górze Przemysła.

O dobrą kondycję fizyczną studentów UTW zadbał dyr. OSiR-u Krzysztof Mądry organizując V Wiosenny Rajd Nordic Walking, który w tym roku, z powodu deszczu, zmienił formułę na gry i zabawy sportowe na hali sportowej. Pan Robert Dura wprowadził w życie „plan B”, a spotkanie okazało się niezwykle atrakcyjnym.

W trosce o zdrowie, 4 marca 2023, na Strażnicy , odbyło się spotkanie o tematyce prozdrowotnej, na którym można było sprawdzić parametry zdrowotne, jak ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi.Powyższy Dzień Prozdrowotny przygotowała Radna Rady Miejskiej Katarzyna Cecuła.

Natomiast, dzięki prodziekanowi dr Wojciechowi Szwedowi duża grupa sudentów UTW mogła wziąć udział w prozdrowotnym projekcie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odnośnie swojej kondycji fizycznej , m.in. Odbyło się badanie kości pod kątem osteoporozy.

Integrujemy się z zaprzyjaźnionymi Uniwersytetami Trzeciego Wieku w Miedzichowie i Grodzisku Wlkp. Delegacja studentów naszego UTW uczestniczyła w obchodach Jubileuszu 15 – lecia Grodziskiego UTW 25 maja 2023 r.

Pamiętamy, że z Miedzichowskim UTW spotkaliśmy się w październiku na grzybobraniu w Smolarni w miedzichowskich lasach.

W b.r. kontynuowaliśmy adopcję naszego syna Emanuela Kevina z Kamerunu poprzez Fundację im. Stefana Szolc – Rogozińskiego Serce dla Afryki. Kevin przysłał własnoręcznie napisane podziękowanie, siostra misjonarka przesłała świadectwo ucznia, również prezes fundacji Adam Gardynik dziękował w imieniu chłopca. Wysłaliśmy1200 zł na edukację.

Mocnym akcentem mijającego roku akademickiego 2022/23 był tygodniowy wyjazd turystyczny do stolicy Pienin, Krościenka nad Dunajcem. Organizacja takiej eskapady, dla grupy 48 osób, jest nie lada wyzwaniem, a podjęła się tego Kol. Elżbieta Mazurek, za co pięknie dziękujemy.

Czeka nas jeszcze jedna atrakcja – kulinarna, 14 czerwca 2023r. Spotykamy się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Dąbrowie k. Pniew na tzw. „dziku”. Tę atrakcję przygotowuje wykładowca sekcji przyrodniczej Sebastian Liebelt, a ze strony UTW kol. Mirosława Lange. Z góry dziękujemy . Ażeby nam się milej biesiadowało, zaprosiliśmy zespół Wiaruchna z Urbanowa.

Działalność Uniwersytetu jest możliwa dzięki zaangażowaniu różnych instytucji, placówek oświatowych, kulturalnych, sportowych, ale przede wszystkim nas – studentów UTW.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do dobrego funkcjonowania Opalenickiego UTW. Szczególne podziękowania kieruję do Burmistrza Opalenicy Tomasza Szulca i Pawła Jakubowskiego, za pomoc, patronat i wielką życzliwość. Dziękuję prof. St. Jankowiakowi za pełnienie funkcji Rektora Opalenickiego UTW, za porywające wykłady, za niezwykle atrakcyjne wyjazdy na zakończenie roku.

Dziękuję prodziekanom: dr Wojciechowi Szwedowi i Krzysztofowi Primke, Radzie Programowej za owocną współpracę, za poświęcenie swojego wolnego czasu na organizowanie działalności Uniwersytetu, za wspaniałą koleżeńską atmosferę i wzajemny szacunek. Bardzo, bardzo dziękuję.

Na zakończenie dodam, że dzisiejsze wyjazdowe zakończenie roku na Lednicy organizował Pan Profesor, a Kol .Krystyna Fertig zajęła się stroną aprowizacyjną, za co serdecznie dziękuję.

Rada Programowa licząca 10 osób wykonuje różne zadania. Jesteśmy zgranym zespołem, który spotyka się co tydzień na tzw. Dyżurach i tam rodzą się pomysły, dzielimy się pracą i co najważniejsze jesteśmy skrzynką kontaktową. Nie będę wychwalać Rady Programowej, ani tego, co kto robił, ale jedno jest pewne,że sam dziekan zostałby sam !

Myślę, że przytoczony przeze mnie limeryk Magdy Umer: na inauguracji:

Chociaż już życia
Psiamać, popołudnie,
Jest cudnie.
Jest cudnie!

Sprawdził się na naszym Opalenickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Dziekan OUTW
Elżbieta Adamczewska