W sobotę 24 września grupa studentów UTW z Opalenicy wzięła udział w 76 spotkaniu Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.

Tym razem  gościnnie wystąpił znany aktor filmowy, teatralny i dubbingowy Włodzimierz Press. Największą popularność zdobył wcielając się w postać Grigorija „Grzesia” Saakaszwilego w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Włodzimierz Press czytał poezję Juliana Tuwima związaną z liryzmem, grozą i żartem. 

Julian Tuwim polski poeta żydowskiego pochodzenia satyryk, autor tekstów kabaretowych oraz tłumacz. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. Jego debiutem poetyckim był tom „Czyhanie na Boga”, który przyniósł mu rozgłos i popularność. Kolejne tomy wierszy charakteryzowały się wdrażaniem programu witalizmu oraz krytycznym stosunkiem do idei Młodej Polski i symbolizmu. Do poezji chętnie wprowadzał obrazy znane mu bezpośrednio z życia miasta, korzystał również z licznych środków mowy potocznej.

Program spotkania składał się z trzech części:

  • W pierwszej części czytane były  utwory: „Deszczyk” oraz  „Ballada o chłopcu stepowym”  w tłumaczeniu Tuwima.
  • Druga część obejmowała trzy sceny ze starego, Tuwimowego kabaretu: „Ślusarz”, „Cud z komornikiem”, „Chytry naród. Scena historyczna”.
  • Ostatnia część Salonu Poezji poświęcona była Natanowi Tenenbaumanowi, poecie i satyrykowi żydowskiego pochodzenia. Jego wiersz „Modlitwa o wschodzie słońca”, z muzyką Przemysława Gintrowskiego został spopularyzowany w czasach „Solidarności’ przez Jacka Kaczmarskiego. Tenenbaum od 1969 roku przebywał na emigracji w Szwecji, gdzie prowadził polonijny kabaret literacki „Krakowskie Przedmieście”.

Poezji towarzyszyła przepiękna muzyka w wykonaniu pani Kingi Tarnowskiej. Słuchaliśmy  m.in. fragmentu „Halki” Stanisława Moniuszki zatytułowanego „Prząśniczki”.

Owacjami na stojąco wszyscy podziękowaliśmy panu Włodzimierzowi Pressowi za piękną interpretację poezji  Juliana Tuwima.

Danuta Kawczyńska