Istnieje kilka podstawowych symboli świąt Bożego Narodzenia, nie zawsze jednak znana jest ich historia oraz znaczenie, które związało te motywy świąteczne z naszym krajem. Aby je poznać słuchacze Opalenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przybyli 13 grudnia 2021 roku do auli przy ul. Zamkowej, by wysłuchać na ten temat wykładu przygotowanego przez Karola Piotrzkiewicza i sekcję literacko-filmową.
Święto Bożego Narodzenia według dostępnych źródeł wprowadzono najpierw w Rzymie w IV lub pod koniec III wieku. W 525 r. ormiański uczony w Scytii Mniejszej, Dionizjusz Mniejszy, pracujący na polecenie papieża Jana I przyjął 25 grudnia za datę narodzin, który stał się rokiem 1 p. n. e. Z przekazów Klemensa Aleksandryjskiego wiadomo, że różne daty były podawane za dzień narodzin Chrystusa: 19 kwietnia, 20 maja czy 17 listopada. Rocznica urodzin Chrystusa w różnych kalendarzach (semicki, egipski juliański) została przeniesiona przez Kościół w roku 353 na dzień 25 grudnia.
Adwent – okres radosnego oczekiwania i przygotowania na powtórne przyjście Chrystusa. Słowo adwent pochodzi od łacińskiego słowa „adventus”, czyli „przyjście, przybycie, nadejście”. Na zielonym wieńcu umieszcza się 4 świece. Cała rodzina gromadząc się przy wspólnej modlitwie zapala kolejne świece, jako znak czuwania i gotowości na przyjście Jezusa.
Choinka i zwyczaj dekorowania tego drzewka przywędrował do Polski na przełomie XVIII i XIX wieku z Niemiec, gdy nasz kraj znajdował się pod zaborem pruskim. Według tradycji choinkę powinno się ubierać 24 grudnia.
Wigilia w Polsce weszła na stałe do tradycji dopiero w XVIII wieku. Główną jej częścią jest uroczysta wieczerza, złożona z postnych potraw. Od dzieci wymagano szczególnego posłuszeństwa, gdyż klaps dany w wigilię spowoduje, że nie unikniesz klapsów przez cały rok.
Kolęda to pieśń związana z obrzędami tylko tych świąt, wykorzystująca motywy narodzin Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie po uroczystej wieczerzy w wielu domach praktykuje się wspólne śpiewanie kolęd. Polskie kolędy, często bardzo stare, należą do klejnotów pieśni ludowej i religijnej. Zdrow bądz Krolu Anjelski to najstarsza polska kolęda pochodząca z 1424 roku. Znane kolędy to: Anioł pasterzom mówił (1558) , Bóg się rodzi (1792), czy Cicha noc (1818) najbardziej znana i przetłumaczona na ponad 300 języków. O historii kolęd opowiedziała nasza dziekan Elżbieta Adamczewska.
Wykład połączony był ze świątecznym spotkaniem naszych studentów, na które zaprosiliśmy burmistrza Opalenicy Tomasza Szulca. W swojej mowie wspomniał o smutnej 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i życzył by nigdy to się nie powtórzyło. Burmistrz życzył wszystkim zdrowych i wesołych świąt a my podziękowaliśmy za przychylność i wsparcie w naszych przedsięwzięciach.
Serdeczne życzenia i podziękowania złożyliśmy dzisiejszemu wykładowcy Karolowi Piotrzkiewiczowi, naszej dziekan Elżbiecie Adamczewskiej i pani Joannie Koniecznej opiekunce sekcji kulinarnej.
Przy kawie, herbacie, wspaniałym makowcu, różnych rodzajach ciast makowych i pierniczkach oraz przy wspólnym śpiewaniu kolęd zakończyliśmy ten uroczysty wieczór.
Dziękujemy:
za przygotowanie świątecznego ciasta, dekorację stołów i zastawę stołową: Ewie Błaszak, Mieczysławie Kaźmierskiej, Łucji Hypkiej, Bogumile Prałat, Barbarze Koźlarskiej i Irene Kaczmarek,
- za oprawę muzyczną spotkania Januszowi Prałatowi,
- za przygotowanie kolęd : Elżbiecie i Rafałowi Polaszkom, Hannie i Leonardowi Szeszułom,
- za pomoc przy organizacji spotkania Elżbiecie Radnieckiej.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani dyrektor Przedszkola nr 2 Beaty Łukaszewskiej za udostępnienie i przygotowanie auli na to świąteczne spotkanie studentów Opalenickiego UTW.
malzam