Od 20 do 27 maja 2023r. przebywaliśmy w stolicy Pienin Krościenku nad Dunajcem, w Zajeździe Sokolica położonym urokliwie nad samą rzeką.

 

 

 

W pierwszym dniu zwiedziliśmy z przewodnikiem Krościenko, które jest znaną miejscowością turystyczną i bazą wypadową do górskich wycieczek, m.in. na szlak na Trzy Korony.

 

 

Następnie wybraliśmy się do Jaworek, by przejść bardzo znanym wąwozem Homole, gdzie płynie potok Kamionka. Sam wąwóz ma 800 m, a kolejne 500 m zajmuje droga do wyciągu kolejki krzesełkowej. Na szlaku znajduje się Dubantowska Polana z charakterystycznymi skałami o nazwie „Kamienne Księgi”, w których, wg. łemkowskich legend, zapisane są losy wszystkich mieszkańców Ziemi. Wąwóz Homole jest rezerwatem przyrody chroniącym ukształtowanie terenu, rzadkie gatunki roślin i siedliska zwierząt (gniazda sów).

 

W drugim dniu, przy cudownej pogodzie, wybraliśmy się na spływ przełomem Dunajca. Z tratw podziwialiśmy piękno pienińskiego krajobrazu, w tym Trzy Korony (982 m n.p.m.) Wysoka Kaśka, Gruba Baśka i Kudłata Maryśka oraz Sokolicę (747 m n.p.m.) z najsłynniejszą sosenką w Polsce. Po spływie spacerowaliśmy po Szczawnicy. Deptak spacerowy o długości ok.1800 m zaprowadził nas do Domu Zdrojowego, gdzie można było skosztować wód leczniczych: Jan, Stefan, Józef, Józefina, Magdalena, Helena. Powyższe wody to szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe.

 

W trzecim dniu zwiedziliśmy zamek w Niedzicy, zaporę czorsztyńską i płynęliśmy statkiem wycieczkowym po Jeziorze Czorsztyńskim, skąd można było podziwiać piękną panoramę Pienin Czorsztyńsko – Spiskich ze zamkami: niedzickim i czorsztyńskim.

 

 

W czwartym dniu wyjechaliśmy do Łopusznej, by zwiedzić Dworek Tetmajerów i muzeum ks. Tischnera oraz do Dębna Podhalańskiego, gdzie znajduje się drewniany kościółek z XV wieku wpisany na listę UNESCO.

 

 

W piątym dniu wyjechaliśmy do Bochni, do najstarszego miasta w obecnej Małopolsce, położonego nad rzeką Rabą i zwiedzaliśmy najstarszą kopalnię soli w Polsce.

 

 

Szósty dzień pobytu został zaproponowany do własnej dyspozycji. Inwencji nie zabrakło: trasy spacerowe nad Dunajcem, Szczawnica, kolejka linowa na Palenicę, jazda letnim torem saneczkowym na Palenicy oraz dla niektórych wędrówka na Trzy Korony.

Wycieczkę zorganizowała perfekcyjnie Kol. Elżbieta Mazurek – członkini Rady Programowej UTW. W imieniu uczestników wyjazdu serdecznie dziękuję za doskonałą organizację, niecodzienne przeżycia przyrodnicze, za rozszerzenie wiedzy o Pieninach, za udaną rekreację i przyjacielską atmosferę.

Elu! Pięknie dziękujemy!

Dziekan UTW
Elżbieta Adamczewska