9 listopada 2021 r., 30 osobowa grupa „miłujących Przyrodę” studentów wybrała się na ponowne odwiedzenie Poznańskiej Palmiarni – jednego z najstarszych ogrodów tego typu w Europie, którego unikalne zbiory to 17 tys. roślin należących do 1100 gatunków.

 

 

 

Zwiedzanie obiektu zaczęliśmy od pawilonu I, w którym prezentowana jest roślinność subtropikalna. Dominowały w nim pnącza i palmy.

Następne pawilony to roślinność tropikalna, gdzie dominują fikusy, których cechą charakterystyczną są korzenie podporowe i powietrzne. W tym pawilonie widzieliśmy pnący się po pniu fikusa Pieprz Czarny.

Tutaj spotkaliśmy też storczyki, z użytkowym  gatunkiem wanilią.

Następny pawilon to kserofity starego i nowego świata oraz sawanna. Kolekcja składa się głównie z roślin reprezentujących florę afrykańską. Tam widzieliśmy małe drzewko liczące 160 lat, mianowicie baobaba.

Sąsiadujący pawilon to  sukulenty Ameryki, rosły  tutaj agawy, palmy butelkowe, kaktusy.

 

 

 

Duże zainteresowanie wzbudzają zawsze rośliny mięsożerne zwane też owadożernymi. Posiadają one liście pułapkowe służące do wabienia i chwytania zwierząt. Odżywiają się pokarmem zwierzęcym. W palmiarni widzieliśmy: dzbanecznika, kapturnice, rosiczki, muchołówki i tłustosze .  

 

 

Ostatnim  etapem zwiedzania było akwarium, które eksponuje 37 zbiorników z 170 gatunkami ryb.

Po zwiedzeniu palmiarni pod kierunkiem przewodnika, grupa „miłośników przyrody” udała się do zielonej kawiarenki, można powiedzieć, że to kawiarenka „pod palmami”.

 Za zorganizowanie wyjazdu dziękuję Kol. Krystynie Fertig i Kol. Bogumile Prałat.

P.S. dla zainteresowanych:

Fikusy wytwarzają korzenie powietrzne i podporowe, sukcesywnie, przez całe swoje życie.

Można powiedzieć, że idą, kroczą, więc nazwane zostały drzewami kroczącymi. Określa się je też  drzewami świętymi, bo pod nimi odpoczywał Budda.  /dawały głęboki cień/.  Święte fikusy hoduje się w pobliżu świątyń buddyjskich, gdzie pielgrzymi odprawiają z nimi różne rytuały. Zwykle drzewo  Bodhi, czyli drzewo oświecenia Buddy, proszone jest o szczęście, o zdrowie, a bezdzietne pary o potomstwo.

Dziekan UTW.