Studenci Opalenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku 31 marca 2023r. wysłuchali wykładu obligatoryjnego wygłoszonego przez prof. UAM dr hab. Anitę Napierałę. Tematem były „Epidemie cholery w Wielkim Księstwie Poznańskim i prowincji poznańskiej (1848 -1919) w kontekście europejskim”.

 

 

Prof. Anita Napierała przedstawiła na wstępie genezę choroby, jej objawy oraz drogi rozprzestrzeniania. Przedstawiła także przebieg epidemii cholery w Opalenicy w latach 1852 i 1866.

 

 

 

W XIX wieku cholera była prawdziwym postrachem Europy i stała się ogólnoświatowym zagrożeniem. Około 50 procentowa śmiertelność wynikała z braku wiedzy na temat przyczyn zachorowań, a co za tym idzie – też braku skutecznych metod niesienia pomocy ofiarom . Dopiero odkrycie przez dra Roberta Kocha w 1883 r. przecinkowca cholery i opisanie procesu roznoszenia choroby sprawiły, że mozna było z nią skutecznie walczyć. Kluczowym okazał się dostęp do nieskażonej wody oraz budowa kanalizacji ( Poznań 1888 r.).

 

Ciekawostkami wykładu Pani Profesor dla nas Opaleniczan były archiwalne informacje dotyczące epidemii cholery w mieście i okolicznych wsiach. W przedstawionych parafialnych księgach metrykalnych, gdzie dokonywano stosownego wpisu dotyczącego przyczyny zgonu, mogliśmy prześledzić przebieg epidemii cholery w Opalenicy w latach Na mapie Opalenicy i okolic z XIX wieku rozpoznawaliśmy epidemiczne zbiorowe mogiły zlokalizowane poza miastem, ale nie było na nich naniesionych znaków krzyża identyfikujących masowe groby ofiar cholery.

 

Dla ciekawych !
Doktor plagi (XVII, XVIII, XIX) nosił maskę z dziobem i 2 otworami do patrzenia osłoniętymi szkłem. Dziób wypełniony był różnymi ziołami i wonnymi olejkami. Ponadto nosił rękawice, laskę, kapelusz oraz płaszcz wykonany z marokańskiej koziej skóry lub nawoskowanej tkaniny.
Doktor plagi podczas wizyty cały czas przeżuwał czosnek.

Dziekan UTW
Elżbieta Adamczewska