W sobotę 7 września 2024 r. w Wiejskim Domu Kultury w Rudnikach miało miejsce spotkanie członków TPPW KO. Nasze Towarzystwo organizowało już spotkania w Dakowach Mokrych, Porażynie i Urbanowie. Tym razem wybrano Rudniki. Wybór nieprzypadkowy. To z małej, podopalenickiej wioski, której historia sięga końca XIV wieku, według badań przeprowadzonych przez dr. Bogumiła Wojcieszaka w zrywach narodowościowych XIX i XX wieku udział wzięło 25 mieszkańców. W Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 walczyło 17 rudniczan. Historię przypomniała prezes Koła Opalenica Lidia Szwechłowicz. Minutą ciszy uczczono poległych, pomordowanych i zmarłych bojowników o wolną Polskę. Również z ust prezes usłyszeliśmy historię lokalnego Zespołu.

W działania na rzecz zachowania polskości wpisuje się 47.letnia działalność Zespołu Ludowego „Rudniczoki”. Dziękowaliśmy za to, że przez prawie pół wieku pielęgnowali piękno naszej rodzimej mowy – gwary poznańskiej. Ten skarb narodowy definiuje naszą Małą Ojczyznę. Wpisuje się w historię i tę, przez wielkie „H” pisaną, jak i przez małe „h”. Ten piękny obraz: stroje, tańce, muzyka, słowo mówione i śpiewane, treści nimi przekazywaliście – to troska o Naród, Polskę i naszą Wielkopolskę. Występ Zespołu potwierdził ten obraz „Rudniczoków”. Motywem przeplatającym się przez występ była przyśpiewka: „Dobrze jest w Łagwach i Jastrzębnikach, ale nojlepiej u nos w Rudnikach!”

Po ich występie przyszedł czas na prezentację młodego pokolenia. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. A i Wł Niegolewskich w Rudnikach przedstawili krótki program artystyczny. Po wystąpieniach zaproszonych gości: burmistrza Opalenicy Tomasza Szulca, wiceprezesa ZG TPPW dr. Zdzisława Kościańskiego, przedstawicieli opalenickiego UTW oraz sołtysa nastąpił wyczekiwany przez zebranych moment: Cantate Patriae. Poprowadził je wiceburmistrz Opalenicy, członek Koła, Paweł Jakubowski, a akompaniował akordeonista Zespołu. Gromki śpiew pieśni i  piosenek patriotycznych zjednoczył ponad 80 zebranych osób. Cieszy fakt, że byli wśród nich młodzi mieszkańcy wioski. Podczas spotkania w szeregi TPPW przyjęto kolejnego członka. Prezes Lidia Szwechłowicz zaproponowała, aby uczcić pamięć rudnickich bohaterów na pamiątkowej tablicy. Pomysł zaaprobował burmistrz Tomasz Szulc. Inicjatywę pozostawiamy ich potomkom.

Jolanta Horowska